Stowarzyszenie Alimenty to nie prezenty
Jak odzyskać zaległe alimenty

Jak odzyskać zaległe alimenty (3)

Wpisz dłużnika alimentacyjnego do Krajowego Rejestru Długów. Dłużnik wpisany do rejetru będzie miał problemy z wzięciem kredytu, zakupem telefonu z abonamentem, podpisaniem umowy na udostępnienie łącza internetowego czy wynajęciem mieszkania. Nie będzie mógł zatem normalnie funkcjonować w społeczeństwie nawet przez 10 lat, gdyż właśnie tyle czasu jego dane mogą być przechowywane w rejestrze (chyba że wcześniej spłaci dług). W ten sposób będziemy mogli pokazać rządzącym i społeczeństwu jaka naprawdę jest skala problemu niealimentacji dzieci w Polsce.

  

Pojawiające się ostatnio w prasie informacje o tym, że wysokość zadłużenia rodziców wględem dzieci wynosi już 8,2 mld zł robii naprawdę wrażenie. Mamy nadzieję, że dzięki temu rządzący zwrócą wreszcie uwagę na ten poważny problem społeczny i podejmą działania w celu zmiany nieskutecznego i ułomnego prawa. Z informacji przekazanych nam przez Krajowy Rejestr Długów wynika, że na dzień 04.12.2015 osoby indywidualne wpisaały do rejestru:

2 354 dłużników alimentacyjnych. Ich zadłużenie wobec dzieci spoza kryterium wynosi 79 643 143,45zł, a średnie zadłużenie to 33 833,11zł.

Ogółem w bazie Krajowego Rejestru Długów w tym momencie jest 279 133 dłużników alimentacyjnych. Umowę z KRDi podpisało 2 330 gmin. Wpis do bazy zrobiło do tej pory 2 060 z nich. Niestety nie wsystkie gminy wywiązały się ze swego obowiązku.

Jak się okazuje osoby indywidualne rzadko korzystają z  możliwości samodzielnego dopisania dłużnika do rejestru, choć nie wiąże się to z żadnymi kosztami. Przez rok konto w Serwisie Ochrony Konsumenta FairPlay jest darmowe, więc dopisanie dłużnika do bazy nic nie kosztuje. Wszelkie informacje na temat procedury wpisania dłużnika do Krajowego Rejestru Długów znajdziecie TUTAJ

 

Last modified on sobota, 05 listopad 2016 22:30

Wpisz zaległe alimenty do BIG za 1 zł

Przyłącz się do Akcji Big Info Monitor "Odzyskuj alimenty" . Akcja skierowana jest do osób fizycznych samotnie wychowujących dzieci posiadających wyrok sądowy, orzekający o prawie do alimentów. Często egzekucja komornicza nie jest wystarczającą motywacją do spłacenia zaległych świadczeń. Często osoby zobowiązane do płacenia alimentów uchylają się od tego obowiązku i wykorzystują wszystkie możliwe metody, aby nie płacić, mimo że ich sytuacja materialna pozwala regulować te zobowiązania. Obecnie możesz wpisać dłużnika do rejestru za  1 złTakie osoby często ukrywają swoje dochody oraz majątek. Również polskie prawo nie dostarcza wielu argumentów, które skutecznie motywowałyby do regulowania tego rodzaju zaległości. Bezkarność osób, które nie wywiązują się z ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego stanowi poważny problem i w konsekwencji prowadzi do znacznego obciążenia budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządowych. Jednak to nie państwo i samorządy są najbardziej poszkodowane w tej sytuacji. Luki w polskim prawie najbardziej odbijają się na dzieciach, które nie otrzymują należnych im świadczeń.