Print this page
25 sierpień 2016

Dopisz dłużnika do KRD

Wpisz dłużnika alimentacyjnego do Krajowego Rejestru Długów. Dłużnik wpisany do rejetru będzie miał problemy z wzięciem kredytu, zakupem telefonu z abonamentem, podpisaniem umowy na udostępnienie łącza internetowego czy wynajęciem mieszkania. Nie będzie mógł zatem normalnie funkcjonować w społeczeństwie nawet przez 10 lat, gdyż właśnie tyle czasu jego dane mogą być przechowywane w rejestrze (chyba że wcześniej spłaci dług). W ten sposób będziemy mogli pokazać rządzącym i społeczeństwu jaka naprawdę jest skala problemu niealimentacji dzieci w Polsce.

  

Pojawiające się ostatnio w prasie informacje o tym, że wysokość zadłużenia rodziców wględem dzieci wynosi już 8,2 mld zł robii naprawdę wrażenie. Mamy nadzieję, że dzięki temu rządzący zwrócą wreszcie uwagę na ten poważny problem społeczny i podejmą działania w celu zmiany nieskutecznego i ułomnego prawa. Z informacji przekazanych nam przez Krajowy Rejestr Długów wynika, że na dzień 04.12.2015 osoby indywidualne wpisaały do rejestru:

2 354 dłużników alimentacyjnych. Ich zadłużenie wobec dzieci spoza kryterium wynosi 79 643 143,45zł, a średnie zadłużenie to 33 833,11zł.

Ogółem w bazie Krajowego Rejestru Długów w tym momencie jest 279 133 dłużników alimentacyjnych. Umowę z KRDi podpisało 2 330 gmin. Wpis do bazy zrobiło do tej pory 2 060 z nich. Niestety nie wsystkie gminy wywiązały się ze swego obowiązku.

Jak się okazuje osoby indywidualne rzadko korzystają z  możliwości samodzielnego dopisania dłużnika do rejestru, choć nie wiąże się to z żadnymi kosztami. Przez rok konto w Serwisie Ochrony Konsumenta FairPlay jest darmowe, więc dopisanie dłużnika do bazy nic nie kosztuje. Wszelkie informacje na temat procedury wpisania dłużnika do Krajowego Rejestru Długów znajdziecie TUTAJ